Svět plný odpadků

11.08.2019

   Dnešní archeologové dokáží z odpadních jam a starověkých skládek vyzkoumat nejenom to, co naši předkové jedli, v čem to vařili a skladovali, čím se odívali a proč zdobili svoje pivní půllitry právě tak, jak to dělali, ale umí rovněž odhadnout, jak se staly celé civilizace nejmocnějšími, čím ovládly veškerý tehdy známý svět, a proč posléze upadaly až zanikly docela. K tomu všemu stačí zdatnému vědci pár střepů a hrst zkamenělého ječmene. Co si však počnou archeologové budoucnosti, když zaboří lopaty do skládek z dvacátého a jednadvacátého století? Pravděpodobně zešílí z nadbytku dat. Bude jim připadat, že dnešní lidé neměli na práci nic důležitějšího, než přetvořit povrch planety na smetiště. Ostatně čím jiným bychom ve stínu pyramid a dalších divů světa mohli naše předchůdce přetrumfnout, než-li nenapodobitelným svinčíkem?

   Sběr odpadků v přírodě byl vlastně prvním impulzem k založení stanice Chodec. Plastový pytel a rukavice se staly mými nepostradatelnými pomůckami, kdykoliv jsem vyrazil za dobrodružstvím širých dálav. Obvykle nacházím lahve, obaly, šprcgumy, intim spreje, také celé kusy oblečení a boty. Když se zadaří, zakopnu o pneumatiky, nábytek i plynový sporák. Dokonce někdy objevím věci, o kterých jsem ani netušil, že vůbec existují a k čemu slouží. Pokaždé duchovně přemítám, proč bylo nutné přinést je až sem, přičemž třísním svoji karmu nepěknými slovy i myšlenkami. Někdy mám štěstí. Snad aby mi práci ulehčili, pohodí mi laskaví návštěvníci odpadky přímo před dveře. Zajisté v dobré víře, že mi tím lopotnou námahu ulehčí.

   Hojnost a blahobyt je dvousečná zbraň. Čím více šlape spotřební ekonomika do pedálů "pokroku", o to víc se zvětšují popelnice a popelářská auta. Zkoušíme recyklovat, ale to se nějak nedaří. Vždyť to by potom po nás už nic nezbylo. Každá velká civilizace přeci musí zanechat věčný a nesmazatelný odkaz pro zítřek. Kde jsou hranice? Kam až můžeme zajít? Daleko. Je-li správná motivace, lidská vynalézavost nezná mezí.

   Znovu a znovu potkávám děti hrající si v krajině, které se dobře baví, popíjejí alkoholické nápoje, pokuřují a chroupají k tomu chips. A znovu a znovu uklízím. Vždyť jsou to jen děti, usměje se shovívavý rodič. Jistě, děti jsou pouhou budoucností, proč si s ní lámat hlavu.

   Kdysi dávno jsem dostal otázku: Jak naučit člověka nenucené šetrnosti a ohleduplnosti k přírodě? Moje odpověď: V devadesáti devíti případech ze sta zbytečná ztráta času. Je to cosi v lidské přirozenosti, co činí každou vyvíjející se civilizaci bezohlednou a zničující. A není nutné k tomu vynalézat vědeckotechnickou revoluci. Lidé už ve starověku pilně ničili svá životní prostředí až do zdárného kolapsu. Tak co tedy s tím? Sbírejte odpadky, třiďte je a modlete se k nejvyššímu popeláři tohoto i onoho světa, aby byly nakonec skutečně recyklovány. A pak snad ten jeden ze sta potká při svých toulkách někoho, kdo změní statistiku na devadesát osm ku dvěma.


Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky